Drzwi zewnętrzne: jaki jest najlepszy materiał?

Jako dziecko, większość z nas prawdopodobnie nauczyła się w szkole „nie oceniać książki po okładce”. Oczywiście, podczas przeglądania biblioteki lub używanej księgarni większość z nas prawdopodobnie pomija te zakurzone, proste okładki, ponieważ nasze oczy i wyobraźnię naturalnie przyciągają jasne kolory i obrazy lepiej zaprojektowanych okładek. Podobnie drzwi wejściowe do domów, w których mieszkamy, są często centralnym punktem ogólnej jakości estetycznej konstrukcji.

Drzwi zewnętrzne naszego domu również odgrywają istotną rolę w utrzymaniu bezpieczeństwa naszych domów. Jakość materiału i wykonania drzwi zewnętrznych ma również wpływ na energooszczędność i parametry cieplne naszych konstrukcji. Wybór najlepszego materiału na drzwi zewnętrzne jest często pomijaną decyzją właścicieli domów. Poniżej przedstawiamy zestawienie zalet i wad kilku najpopularniejszych materiałów na drzwi zewnętrzne, które pomogą Ci znaleźć „pokrycie” do Twojego domu, które jest piękne, funkcjonalne i wyraża to, co goście mogą zobaczyć, gdy przekroczą próg.

Estetyczne znaczenie drzwi zewnętrznych

Drzwi zewnętrzne budynku działają jak bariera między rzeczywistością tego, co znajduje się w środku, a naszą wyobraźnią. Dziecko wysłane do gabinetu dyrektora za złe zachowanie często postrzega drzwi dyrektora jako złowieszczy znak nadchodzącej kary. Podobnie zniszczone, drewniane drzwi wiejskiego domu mogą przywodzić na myśl gościnność, ciepło i oszczędną dobroć.

W tym sensie drzwi zewnętrzne pełnią funkcję portalu między publicznym a prywatnym.

Dają poczucie tajemnicy, jednocześnie oferując pierwsze spojrzenie lub wstępne wrażenie charakteru, stylu i osobowości tych, którzy mieszkają w ścianach. Proste drewniane drzwi owiana kwiatów i winorośli  może pozwala ludzie wiedzą, że wchodząc do domu zapalonym ogrodnikiem. Gładki, modernistyczna i minimalistyczny design na drzwiach  może podobnie ujawniają podstawowych elementów natury właścicieli domów, a sam dom.

Jaki jest najlepszy materiał na drzwi zewnętrzne?

Estetyczne znaczenie drzwi zewnętrznych jest niewątpliwie kluczowe z kilku powodów. Jednak drzwi wejściowe nie powinny również wpływać na efektywność energetyczną Twojego domu. Drzwi z drewna, stali, włókna szklanego i szkła to najczęstsze materiały do ​​​​drzwi zewnętrznych. Wszystkie te opcje mają szczególne zalety i wady, które szczegółowo opiszemy poniżej.

Co to są drzwi drewniane?

Drewniane drzwi na zewnątrz domu to jedna z najpopularniejszych opcji, ponieważ można je dostosować za pomocą dekoracyjnych akcentów szklanych, unikalnych kołatek do drzwi i innych estetycznych i funkcjonalnych detali. Jako całkowicie naturalny materiał, drzwi drewniane pięknie łączą się również z szeroką gamą różnych  opcji okładzin zewnętrznych , zwłaszcza z naturalnymi fasadami, takimi jak kamień, cegła lub drewno.

Kolejną zaletą wyboru drzwi drewnianych są ich nieodłączne właściwości izolacyjne. Solidny rdzeń, zewnętrzne drewniane drzwi o grubości jednej cala miałyby wartość  R nieco ponad trzy . Oczywiście im grubsze drzwi, tym wyższa wartość R. Należy jednak odróżnić drzwi z litego rdzenia od drzwi wykonanych z wytworzonych produktów drewnianych.

Drzwi z litego rdzenia, jak sama nazwa wskazuje, wykonane są z litych płyt drewnianych. Z drugiej strony produkowane drzwi wywodzą się z różnych rodzajów sklejki lub innych wytwarzanych materiałów drzewnych. Drzwi te są zwykle wykonane z dwóch kawałków wyprodukowanego drewna, które są ułożone warstwowo wokół materiału izolacyjnego w celu poprawy właściwości termicznych drzwi. Produkowane drzwi drewniane generalnie nie są zalecane na zewnątrz, ponieważ są podatne na uszkodzenia przez wodę.

Z drugiej strony, drzwi z litego rdzenia często będą jednymi z najdroższych opcji na rynku. Wyższa cena dotyczy zwłaszcza drzwi drewnianych wykonanych z  rzadkiego i egzotycznego drewna liściastego . Ponadto drzwi drewniane mogą mieć tendencję do wypaczania się pod wpływem wilgoci zawartej w powietrzu zewnętrznym. W skrajnych przypadkach właściciele domów mogą być zmuszeni do wymiany drzwi, jeśli wypaczenie zagraża szczelności przegród zewnętrznych.

Co to są drzwi z włókna szklanego?

Drzwi z włókna szklanego są wyjątkowe, ponieważ mogą wyglądać dokładnie jak drewniane drzwi dzięki specjalnym bejcom i kolorom. Tego typu drzwi są generalnie trwalsze i nie ulegają wypaczaniu w wyniku narażenia na działanie żywiołów. Co więcej, drzwi z włókna szklanego są mniej podatne na małe wgniecenia i uderzenia, które są powszechne w drzwiach stalowych.

Ponieważ drzwi z włókna szklanego mają praktycznie zerowe właściwości izolacyjne, drzwi te są wyposażone w izolowany rdzeń wciśnięty między dwie strony z włókna szklanego. Departament Energii Stanów Zjednoczonych stwierdza,  że „wartości R większości drzwi wejściowych ze stali i włókna szklanego wahają się od R-5 do R-6, z wyłączeniem okna. Na przykład drzwi o grubości 1-1 / 2 cala (3,81 cm) bez okna zapewniają ponad pięciokrotnie większą wartość izolacyjną niż drzwi z litego drewna o tym samym rozmiarze”.

Z drugiej strony, drzwi z włókna szklanego będą droższe niż niektóre drewniane drzwi z litego rdzenia.

Ponadto, mimo że można je pomalować, aby wyglądały jak drewno, generalnie są mniej konfigurowalne niż drewniane drzwi. Drzwi z włókna szklanego mogą być trudne do przycięcia. Domy, które nie mają standardowych drzwi wejściowych, najprawdopodobniej nie zdecydują się na drzwi z włókna szklanego.

Co to są drzwi stalowe?

Drzwi stalowe zapewniają trwałe wejście do domu, które jest również wyposażone w dodatkowe środki bezpieczeństwa. Drzwi stalowe są zwykle uważane za najlepszą ochronę przed włamaniami i włamaniami. Tego typu drzwi są wyposażone w izolowany rdzeń piankowy umieszczony po obu stronach wokół stalowych paneli. Zapewniają również bezpieczeństwo i schronienie przed silnymi wiatrami. Z drugiej strony stalowe drzwi są podatne na wgniecenia i mogą być bardzo trudne do naprawy.

Inną rzeczą do rozważenia jest to, że drzwi stalowe nie zawsze mają przegrodę termiczną. Oznacza to, że ze względu na przewodność cieplną stali, stalowe drzwi mogą przyczynić się do nagrzania domu latem i chłodu zimą.

Ile kosztują drzwi zewnętrzne?

Koszt drzwi zewnętrznych będzie zależał od kilku czynników, w tym projektu, materiałów i jakości konstrukcji. Ogólnie jednak właściciele domów mogą spodziewać się następujących opłat, zgodnie z cennikiem sklepu e-gerda.pl:

Podsumowanie.

Drzwi z litego drewna, stali, włókna szklanego i drzwi w całości ze szkła mają określone zalety i wady.

 

Ostatecznie wybór najlepszego rodzaju materiału na drzwi zewnętrzne będzie zależał od tego, jak bardzo cenisz sobie efektywność energetyczną zrównoważoną z preferencjami estetycznymi dotyczącymi charakteru Twojego domu.